Nahçıvan Devlet Üniversitesi

nahçıvan devlet üniversitesi başvuru, şartları, kayıt, fakülteler, bölümler, yurtlar, konaklama, ulaşım, denklik, sık sorulan sorular...

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi

 

NDU (Naxçıvan Dövlət Universiteti)

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, 1967 yılında Azerbaycan Devlet Eğitim Enstitüsüne bağlı bir kampüs olarak kurulmuş ve 5 yıl sonra bağımsız bir devlet üniversitesine dönüştürülmüştür. Ancak, Azerbaycan Devlet Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır. Ayrıca Nahçıvan‘da eğitim veren tek üniversitedir. Üniversite, 2017 yılında Azerbaycan’ın en iyi üniversitesi seçildi. Okullarda resmi eğitim dili Azerice Türkçe olup, ilk yıl hazırlık eğitimi verilmektedir. Okuldaki yaklaşık 6.000 öğrencinin yaklaşık 800’ü yabancı öğrencidir. Bunun yanı sıra üniversite “Mevlana”, “Erasmus+”, “Erasmus Mundus” programlarına da dahil olmaktadır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, yüksek öğretim kurumları tarafından akredite edilmiş olup YÖK tercih kılavuzunda yer almaktadır. Ayrıca buna ek olarak Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler Avrupa’da geçerli mavi diploma (Europass) almaya hak kazanırlar. Bu sayede diploma sahipleri mesleklerini daha geniş bir coğrafi alanda icra edebilmektedir. Ayrıca Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültelerinden mezun olanlar Yeterlik Sınavı (STS) sınavına girerler. Hukuk fakültesinde okuyanlar ise Türkiye’de fark kursunu tamamladıktan sonra seviye belirleme (STS) sınavına giriyorlar. Ancak, Mimarlık, Müzik (Müzik Fakültesi), Ekonomi ve diğer tüm fakültelerden mezun olan öğrenciler, eşdeğer niteliklere doğrudan erişime sahiptir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı erken kayıtlarına başladı!

Uzman eğitimi danışmanlığı için bugün Eurostar ile iletişime geçin! Erken kayıt fırsatından yararlanın!

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Eğitim Ücretleri

Tıp 2000$
Diş Hekimliği 2000$
Veterinerlik 2000$
Hukuk 2000$
Eczacılık 1500$
Mimarlık 1500$
Uluslararası İlişkiler 1700$
Arazi ve Islah Mühendisliği 1000$
Demiryolu Taşımacılığı 1200$
Kara Taşımacılığı Mühendisliği 1200$
Psikoloji – Pedagoji 1300$
İnşaat Mühendisliği 1300$
Bilgisayar Mühendisliği 1300$
Ulaştırma Mühendisliği 1300$
Jeodezi ve Kartografi Mühendisliği 1300$
Jeoloji Mühendisliği 1300$
Elektrik Güç Mühendisliği 1300$
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 1300$
Elektrik Mühendisliği 1300$
Ekonomi (İngilizce) 1300$
Bilişim 1300$
Turizm – Turizm ve Otel Yönetimi 1500$
Resim 1500$
Tercümanlık (İng.-Fran.-Alm.-Rus.-Fars.-Arp.) 1500$
Oyunculuk Sanatı 1800$
Solo Şarkıçılık -Vokal 2000$
Müzikoloji – Müzik Çalışmaları 2000$

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Bölümleri

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tarih-Dilbilim Fakültesi, İktisat ve Yönetim Fakültesi, Tıp Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi, Yabancı Diller Fakültesi, Fizik-Matematik Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Doğa Bilimleri ve Ziraat Fakültesi, Sanat Fakültesi olmak üzere toplamda 10 fakülte bulunmaktadır. Bunların en popüler olanları;

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Tıp Fakültesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık olmak üzere 3 bölümü bulunmaktadır. Tüm bölümlerde eğitim dili Azerbaycan Türkçesi olup, ilk yıl dil hazırlık eğitimi verilmektedir. Ancak eğitim süresi bölümlere göre değişmektedir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bugüne kadar mezun olan 580 kişiden 46’sı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Üniversite mezunları kariyerlerini Hollanda ve Kanada gibi prestijli Avrupa ve Amerika ülkelerinde başarıyla sürdürmektedir. Tıp Fakültesi 3 anabilim dalından oluşmaktadır;

 • Tıp
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık

 

Tıp Bölümü

Nahçıvan’da sınavsız tıp eğitimi 7 yıl sürüyor. İlk yıl Azerbaycan dilinde hazırlık eğitimidir. Ndu Tıp Fakültesi’nin kendi 3 kademeli klinik hastanesi vardır. Bu sayede tıp öğrencileri Milli Savunma Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ders alabilmektedir. Ayrıca yaz stajı yapan öğrenciler atandıkları derslerden; Trabzon, Erzincan, Erzurum, Kars veya Kayseri’de Ulusal Üniversite Tıp Fakültesi’nde staj yaparlar.

 

Diş Hekimliği Bölümü

Azerbaycan Üniversitesinde diş hekimliği eğitimi 6 yıl sürmektedir. İlk yıl Azerbaycan dilinde hazırlık eğitimidir. Ayrıca öğrenciler, Trabzon, Erzincan, Erzurum, Kars veya Kayseri’deki Ulusal Üniversitelerin tıp fakültelerinde, belirlenen derslerden başlayarak yaz stajı yaparlar.

Diş Hekimliği bölümü, öğrencilere diş hekimliği eğitimi vermektedir. Öğrenciler, bu bölümde lisans programına kaydolabilirler. Bölüm, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli kliniklerde staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

Diş Hekimliği bölümü mezunları, Diş Hekimi unvanını alarak çeşitli sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, mezunlar yüksek lisans programlarına da devam edebilirler.

 

Eczacılık

NDU’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürer. İlk yıl Azerbaycan dilinde hazırlık eğitimidir.

Eczacılık bölümü, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler, çeşitli eczane ve sağlık kurumlarında staj imkanı bulabilirler ve pratik bilgi edinebilirler.

Eczacılık bölümü mezunları, Eczacı unvanını alarak çeşitli eczane ve sağlık kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, mezunlar yüksek lisans programlarına da devam edebilirler.

Eczacılık bölümü, öğrencilere klinik ve teorik eğitim vermektedir. Öğrenciler, laboratuvarlar ve modern dersliklerde eğitim almaktadırlar.

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi

Azerbaycan Nahçıvan’da hukuk eğitimi 5 yıl sürmektedir. İlk yıl Azerbaycan dilinde hazırlık eğitimidir. Fakülte, Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerini içermektedir. Ayrıca Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi bünyesinde Diploma Merkezi, Dış İlişkiler Kabinesi, Kriminoloji (Adli Bilimler) ve Adli Uzmanlık bölümleri faaliyet göstermektedir. Fakülte’de 26’sı yabancı uyruklu olmak üzere toplam 308 hukuk öğrencisi bulunmaktadır. Mezun olan hukuk öğrencileri, Türkiye’de YÖK tarafından belirlenen hukuk fakültelerinde farklılaştırılmış dersler vererek Giriş Sınavına (STS) girmeye hak kazanırlar.

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi

Nahçıvan’ın mimarlık eğitimi 5 yıl sürmüştür. İlk yıl Azerbaycan dilinde hazırlık eğitimidir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nden mezun olan birçok Türk vatandaşı mimar, doğrudan eşdeğer bir derece alarak Türkiye’de çalışmaya başladı. Ancak YÖK gerekli gördüğü takdirde Düzey Belirleme Sınavı (STS) yapabilir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Azerbaycan’ın en iyi Mimarlık Fakültelerinden biridir. Mimarlık Fakültesi’nde eğitim, NATO “AzNet” programı çerçevesinde yürütülmektedir. NDU Mimarlık Okulu’nda ayrıca CISCO Koleji’nin bir laboratuvarı vardır. Bu laboratuvara ek olarak, öğrenciler Mimarlık Fakültesi bünyesinde internet ağları kurma ve işletme ilkeleri konusunda eğitilmektedir. Kolej 5 bölümden oluşmaktadır;

 • Mimarlık
 • Elektrik Mühendisliği
 • Elektronik ve Bilgi Teknolojileri
 • Nakliyat Mühendisliği ve Tekniği
 • Ekoloji Mühendisliği
 • Arazi Islahı ve Jeodezi Mühendisliği

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Sanat Fakültesi

Sanat Akademisi’nde eğitim 5 yıl sürer. İlk yıl Azerbaycan dilinde hazırlık eğitimidir. Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nden mezun olan birçok Türk Halk Müziği öğretmeni, doğrudan eşdeğer bir derece alarak Türkiye’de çalışmaya başladı. Ayrıca KPSS puanı yeterli olan müzik öğretmenleri doğrudan atanmaktadır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi Konservatuarı çok yüksek bir eğitim kalitesine ve çok büyük bir kapasiteye sahiptir. Hatta kendi alanında dünyada tartışmasız birkaç bölümden biridir. Fakülte birçok bölümden oluşmaktadır;

 • Müzik Öğretmenliği
 • Solo Okuma – Vokal
 • Bestekarlık
 • Resim
 • Güzel Sanatlar Öğretmenliği
 • Kompozisyon
 • Oyunculuk sanatı
 • Müzikoloji
 • İç Mekan Dizayn (iç mimarlık)

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Başvuru ve Kayıt Evrakları

Azerbaycan Üniversitesi’nde akademik yılın başlangıç ​​tarihi 15 Eylül’dür. Bu nedenle üniversite kaydı için başvuran Türk vatandaşlarının 15 Eylül tarihine kadar başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru yapan öğrencilerin; Eurostar Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ve Üniversite Öğrenci İşleri ekibi, üniversiteye kabul onayının alınması ve gerekli işlemlerin tamamlanması için gerekli işlemleri sağlar. Nahçıvan’da okumak isteyen öğrencilerin dikkatine; başvuru yapmadan önce aşağıdaki belgeleri sağlamaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler;

 • Kimlik
 • Pasaport
 • Vesikalık fotoğraf
 • Not Dökümü (Transkript)
 • Üniversite eğitiminin devam ettiğine dair bir belge
 • Tüm bu belgelerin noter onaylı fotokopileri

Öğrenciler, zamanlama ve sürece göre değişen bu belgeleri (danışmanlığımızdan anında ve doğru bilgi almalısınız) sağlarlar. Bundan sonra ön kayıt sürecinden geçerlerse asıl kayıt haklarını alacaklardır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi – Türkiye Temsilciliği
📍İstiklal Caddesi No: 49 (Mavi Han) Kat:5 Taksim / İstanbul
📞0212 709 8 709

 

Nahçıvan’da Yaşam

Yurtdışında eğitim almayı düşünen gençlerin belirli kriterleri göz önünde bulundurması gerekir. Bunlardan en önemlisi gidilen ülkenin ekonomik durumudur. Milli Savunma Üniversitesi bu konuda büyük avantajlara sahiptir.Öğrencilere pek çok konuda kolaylıklar sağladığı için tam anlamıyla öğrenci dostu olduğu söylenebilir. Çünkü eğitim ücreti birçok Avrupa ülkesinden daha ucuz ve konforu yeterli. Aylık öğrenci ücreti sadece 200-400 S$’dır. Bu miktar sizin rahat yaşamanız için yeterlidir. Ayrıca bu üniversitede okuyan Türk öğrenciler kredi ve otel işletme (KYK) burslarına başvurabilirler. Ayrıca, bu kadar düşük bir yaşam maliyetine sahip olmanın yanı sıra, burslara başvurma imkanı da vardır. Bu nedenle NDU, Türk öğrenciler için ekonomik açıdan çekici bir yurtdışı eğitim seçeneğidir.

Nahçıvan’a havayolunu kullanarak ya da karayoluyla gidebilirsiniz. Nahçıvan-İstanbul arası uçak seferleri vardır. Ayrıca daha ekonomik bir seçenek olarak, Iğdır’a hava yoluyla gidip karayolu ile Dilucu Sınır Kapısı’ndan geçerek de ülkeye giriş yapabilirsiniz. Hatta, havayolunu kullanmak istemeyen yolcular için, İstanbul’dan direkt otobüslerle gitmek de seçenekler arasındadır.

 

NDU – Yurtlar ve Barınma

Üniversite yurtları 1977 yılında yapılmıştır. 200 kız, 262 erkek olmak üzere toplam 462 kişi. 40 farklı ülkeden öğrenciye acı veriyor. 2 veya 3 kişilik odalar. Odada bir yatak, gardırop ve bilgisayar masası bulunmaktadır. Her katta ortak mutfak bulunmaktadır. Isıtma, gaz, elektrik, telefon ve kablosuz internet bağlantısı vardır. Ayrıca tesiste revir, tenis, satranç, tv ve elektronik odaları, hamam, çamaşırhane, güvenlik ve temizlik gibi hizmetler bulunmaktadır. Ayrıca üniversitenin 2011 yılında açılan bir misafirhanesi bulunmaktadır. Farklı boyutlarda ve yüksek kaliteli mobilyalara sahip odalara sahiptir.

 

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti

Türkiye’nin komşu ülkelerinden biri olan Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyettir. Türkiye ile Azerbaycan arasında köprü konumunda yer almaktadır. Türkiye ile kara sınırı 17 km’dir. Karayla çevrili bu küçük ülkenin iklimi karasaldır. Nahçıvan Nehri, Aras Nehri’nin bir koludur ve başkent Nahçıvan’dan geçer. Ülke ekonomisi önceleri tarıma ve tuz üretimine dayalıydı ve temel ekonomik faaliyeti petrol ve gaz ihracatıydı. Ayrıca ülkede İstanbul’dan direkt uçuşların yapıldığı uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular -F.A.Q.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi sınavsız mı?

NDU Türk öğrenciler için sınav zorunluluğu bulunmamaktadır. Yani lise diplomasına sahip Türk vatandaşı, sınava tabii tutulmadan Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne kayıt olabilirler, sınavsız üniversite okuyabilirler. Hatta Taban puan şartı da olmadığı için Türk öğrenciler, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne başvuru ve kabul aşamasında zorlanmazlar.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi Hazırlık atlama var mı?

NDU’de hazırlık atlama mümkündür. Fakat çok sınırlı bir kontenjanı vardır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi YÖK tarafından tanınıyor mu? Üniversiteye Türkiye’de denklik var mı?

NDU, YÖK tarafından tanınmaktadır. Bunun yanında, ek olarak, üniversiteler arasında işbirliği sayesinde Europass Mavi Diploma Eki diplomanız da olur. Böylece diplomanız Avrupa ülkelerinde geçer ve ülkemizde YÖK tanınırlığı vardır. NDU’de denklik vardır. Ancak belli bölümlerde Seviye Tespit Sınavı (STS) şartı vardır, bu bölümler dışındakilerden mezun olanlar, direkt denklik alabilmektedirler. Eğer denklik hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Eurostar’ın uzman eğitim danışmanları ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

 

 

#nahcıvandevletuniversitesi #nahcivan #nakhchivanuniversity #naxcivandovletuniversiteti #lawfaculty #medicinefaculty #azerbaycandauniversite #architecturefaculty

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!