Azerbaycan Slayvan Üniversitesi

Azerbaycan Slayvan Üniversitesi

Ülkenin en saygın üniversitelerinden biri olan Azerbaycan Slayvan Üniversitesi sizlere de birçok farklı bölüm de çok kaliteli eğitimler alma..

Azerbaycan Slayvan Üniversitesi

Azerbaycan Slayvan Üniversitesi

Azerbaycan Slayvan Üniversitesi

Azerbaycan Slayvan Üniversitesi

2000 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in talimat vermesi ile kurulan Bakü Slavyan Üniversitesi, kısa süre içerisinde çağdaş eğitimi ve manevi değerleri koruyan yapısı ile üniversiteler arasına girmiştir. Doğu ülkelerinin uzman akademisyenlerini eğitim kadrosuna katan Bakü Slavyan Üniversitesi Bölümleri, dünyanın dört bir yerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

1946’da açılan Azerbaycan Öğretmen Enstitüsü, Azerbaycan Slavyan Üniversitesi temellerini oluşturmaktadır. 1954 yılında Rusça öğretmenlerinin yoğun istekleri nedeniyle 4 senelik eğitim veren Eğitim Enstitüsü halini almıştır. Devam eden yıllarda Bakü Slavyan Üniversitesi Fakülteleri temelini oluşturan Azerbaycan Pedagoji Diller Enstitüsü ismini almış ve 1972’de enstitüye Rus Dili ve Edebiyatı bölümü de ilave edilmiştir.

1994 senesine gelindiğinde bugünün Bakü Slavyan Üniversitesi bölümleri büyük oranda şekillenmeye başlamış ve enstitü küresel standartlara uymak için 4 yıllık lisans eğitimi vermeye başlamıştır. 2000’e gelindiğinde Haydar Aliyev’in talimatları ile profesör kadrosu oluşturularak,eğitimini Slavyan Üniversitesi olarak vermeye başlamıştır.

Tarihi ve Eğitimi

Bakü Üniversitesi (BSU), ilk Azerbaycan Cumhurbaşkanı Abulfaz Elçibey’in kararnamesiyle kuruldu. Okul 1991 yılında Bilimler Akademisi’nin yerini almak üzere açılmıştır. Başlangıçta sadece Elçibey ve kabine üyeleri derslere katıldı. BSU’nun şu anda 20.000 öğrencisi ve 100’den fazla fakültesi var. Ülkenin Eğitim Bakanlığı, 1968’de Bakü’nün şu anki Üniversitesini kurdu.

Sovyet hükümeti, eski Sovyetler Birliği’ndeki ilk üniversitelerden biri olarak BSU’yu kurdu. Aynı zamanda Hazar bölgesindeki en büyük üniversitedir. Tüm lisans dersleri BSU’da İngilizce olarak verilmektedir. Ülkenin Eğitim Bakanlığı, 1968’de Bakü’nün şu anki Üniversitesini kurdu.

BSU, Bakü’nün Kohbanat semtinde yer almaktadır. Kampüs on dört binadan oluşuyor ve 100 dönümden fazla araziyi kapsıyor. Tüm derslikler ve amfiler AC ve LED aydınlatma ile modern ısıtma ve soğutma sistemlerine sahiptir. WiFi, kampüs genelinde ve tüm akademik alanlarda hazırdır. Öğrenci hizmetleri arasında kafeterya, kitapçı, spor salonu, kuaför ve postane bulunur.

Üniversite, 3 milyondan fazla kitap ve dergi ile Kafkasya bölgesindeki en büyük kütüphanelerden birine sahiptir. Ayrıca on muayene salonu bulunan bir tıp merkezi, 20’den fazla bilgisayarın bulunduğu bir bilgisayar merkezi ve saatte 3500 yaprak üretebilen bir matbaa bulunmaktadır. Her fakültenin 200.000’den fazla cilt içeren kendi kütüphanesi vardır. Ayrıca öğrencilerin ders çalışabilecekleri 50 okuma odası bulunmaktadır.

Öğrencilerin sınıfa resmi kıyafet giymeleri ve saçlarını temiz ve düzenli tutmaları gerekmektedir. Tüm dersler, her gün 08:00 – 16:00 saatleri arasında çalıştığı Tıp hariç, hafta içi 08:00 – 12:00 saatleri arasında yapılır. Din dersleri Pazar günleri 09:00-17:00 saatleri arasında yapılır ve hafta içi akşam yemeği için ek iki saat vardır. Öğrenciler istedikleri zaman kampüs dışından derslere, derslerin seçtikleri yerde oturum olmaması koşuluyla, herhangi bir ceza olmadan katılabilirler.

Bakü Üniversitesi, öğrenciler için birçok modern kolaylığı olan mükemmel bir tesistir. Bölgedeki en büyük kütüphanelerden birine sahiptir ve tıp fakültesi ve kampüsteki dini tesisleri ile ünlüdür. Kampüs, öğrencilerin sınıflarına yürüme mesafesinde park yeri bulmasını kolaylaştıran çeşitli bölgelere yayılmıştır. BSU, hem Azerbaycan hem de Hazar bölgesi ülkeleri için geleceğin liderlerini hazırlayacak!

Günümüzde Slavyan üniversitesi

Slavyan Üniversitesi Fakülteleri günümüzde Türkiye, Rusya, Polonya, Ukrayna, Bulgaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan gibi birçok ülkeden gelen öğrenciye uluslararası ilişkiler ve bölgesel çalışmalar üzerine uzmanlık eğitimi vermektedir. Bunun haricinde yurtdışında eğitim maliyeti düşünüldüğünde, Bakü Slavyan Üniversitesi fiyatları makul seviyelerde olduğu için dünyanın her yerinden birçok öğrenci Azerbaycan Slavyan Üniversitesi eğitimini tercih etmektedir.

Tercüme Fakültesi de bulunan Bakü Slavyan Üniversitesi üçretleri dışında çift dil eğitim imkanlarına da sahip olduğu için yaygın olarak tercih edilmektedir. Slavyan üniversitesi ücretleri çok makul olduğu gibi Tercüme Fakültesi tarafından verilen; İngilizce-Rusça, Çekçe-İngilizce, İngilizce-Lehçe gibi pek çok çift dilli eğitim de Bakü Slavyan Üniversitesi’ne gösterilen ilginin artmasına neden olmuştur.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denklik;
Tercih edeceğiniz bölüm ÖSYM’nin kılavuzunda yer alıyorsa ve bölümü kazandıysanız yerleştirmeye hakkına sahip olursunuz ve diplomanız YÖK tarafından tanınır. İstediğiniz bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa YÖK’e başvuru yapmanız gerekir. YÖK direkt denklik verebilir ya da sizi bölümünüze göre STS, KPSS, TUS gibi sınavlara tabii tutabilir. Ayrıca Azerbaycan Üniversitelerinde uzaktan eğitim programı vardır fakat mezunlarına denklik vermemekte ve STS sınavına tabii tutmamaktadır.Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!