Azerbaycan Havacılık Üniversitesi

Azerbaycan Havacılık Üniversitesi

Azerbaycan Havacılık Üniversitesi ’nde eğitim almak isteyenler diledikleri zaman uzmanlarımız ile bir araya gelerek merak ettikleri soruları..

Azerbaycan Havacılık Üniversitesi

Azerbaycan Havacılık Üniversitesi

Azerbaycan Havacılık Üniversitesi

15 Haziran 1992 tarihinde Azerbaycan Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla Azerbaycan Havacılık Merkezi olarak açılan günümüzün Azerbaycan Havacılık Üniversitesi, Genel Teknik Fen Bilimleri ve Humanitar bölümleriyle eğitim vermeye başlamıştır. 1993 yılında yapılan çalışmalarla Azerbaycanda Havacılık Üniversitesi eğitim yelpazesinin daha da geliştirilmesi ve okul bünyesinde Havacılık Özel Ekipmanları, İngiliz Dili, Hava Ulaşımının İstismarı gibi fakülteler de eklenmiştir.

Milli Havacılık Akademisi adını 24 Şubat 1994 yılında Azerbaycan Ülkesi Bakanlar Kurulu kadarıyla alan üniversite, bir fakülte ve iki ihtisas ile 80 öğrenciye eğitim vermeye başlamıştır. Bologna Anlaşması’na uygun olarak eğitim vermeye başlayan üniversite Azerbaycan havacılık okumak isteyenlerin de bir numaralı tercihi haline gelmiştir. Azerbaycanda^havacılık üzerine verdiği yükseköğretimin daha da kaliteli bir hale gelmesi için akademisyenlerini İstanbul, Prag, Viyana, Barselona, Krakov, Kahire gibi şehirlerde düzenlenen seminerlere gönderen üniversite, Azerbaycan Hava Yolları personelinin de büyük bir bölümünü yetiştirmiştir.

Tarihi ve Eğitimi

Havacılık, havacılık da dahil olmak üzere uçuşla ilgili bilim, teknoloji ve mühendisliktir – havacılığın insan çabalarına uygulanması. Havacılık ve uzay mühendisliği, hava ve uzay araçlarının tasarımı ve uygulanması ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Uçuş veya uzay araştırması gibi istenen bir amaca ulaşmak için yöntemlerin, malzemelerin ve araçların tasarımını, geliştirilmesini ve uygulanmasını içerir. Ayrıca havacılık eğitimi, alana ilgi duyan öğrencilere eğitim vermektedir.

Azerbaycan’ın uzay ajansı bölgede lider konumdadır. Azerbaycan’daki tüm okullar, öğrencilerinin havacılık eğitimi almasını şart koşuyor. Uzay endüstrisi Azerbaycan’da birçok kişiye istihdam sağlıyor; aynı zamanda ülkenin en önemli endüstrilerinden biridir. Havacılık kolejleri ve eğitim programları, hükümet tarafından havacılık endüstrisi için vasıflı işçi yetiştirmek amacıyla yürütülür. Bu kurslardan mezun olan pek çok kişi, tamamlandıktan sonra kendi alanlarında iş bulmaktadır.

Uzay, ulusal kalkınma için çok önemlidir; hem askeri hem de sivil kullanım için gereklidir. Uzay endüstrisi, uyduların, uçakların, roketlerin ve diğer ilgili ekipmanların geliştirilmesi için hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda navigasyon, ölçme ve araştırma amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Endüstri ayrıca mikroelektronik ve kriyojenik gibi alanlarda araştırma ve geliştirme için hayati öneme sahiptir. Buna ek olarak, kolejler havacılık mühendisliği ilkelerini öğretir, böylece profesyoneller teknoloji geliştirme yoluyla ulusal kalkınmayı geliştirebilirler.

Azerbaycan’da çeşitli havacılık kolejleri ve eğitim programları vardır. Bunlar sırasıyla Gence ve Bakü’de iki şubesi bulunan Bakü Devlet Mühendisler İnşaat Üniversitesi, Bakü Devlet Havacılık ve Uzay Tasarım ve İmalat Üniversitesi ve Yevlah’taki Yönetim Bilimleri Üniversitesi’dir. Tüm okullar, havacılık ve uzay mühendisliğinin farklı alanlarında yapısal tasarım, aerodinamik, yapısal analiz, üretim teknolojisi ve yönetim üzerine dersler sunmaktadır. Bu kursları tamamlayan öğrenciler, havacılık ve uzay mühendisliği dalında lisans derecesi alırlar.

Havacılık eğitimi, Azerbaycan’ın büyüyen havacılık endüstrisi için vasıflı işçi yetiştirmek için kullanılır. Buna, uydu yapımı veya savaş aracı üretimi gibi sektörlerdeki yetenekli mühendisler, zanaatkarlar, teknisyenler ve teknolojik ekipmanın yetkin kullanıcıları dahildir. Havacılık hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenciler, konuyla ilgili kurslar sunan akredite bir okula gitmelidir.

Uçak Mühendisliği Eğitimi

Azerbaycanda uçak mühendisliği eğitimi için birçok uluslararası organizasyonla ilişkilerini sürdüren Azerbaycan Havacılık Üniversitesi, ayrıca Azerbaycanda mühendislik eğitimi veren eğitim kurumlarıyla da işbirliği içerisindedir. Azerbaycan eğitim sistemi kalitesinin büyük oranda arttırılmasını sağlayan üniversiteye, Mülki Havacılık Yüksek Eğitim Müessesesi Sertifikası da verilmiştir.

Azerbaycan sistemi adına yaptığı katkıları daha da geliştiren Azerbaycan Havacılık Üniversitesi, 2010 yılında 20 kişilik yüksek lisans programını da başlatmıştır.Yurtdışı eğitimin tek yetkili ofisi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, sizlere Azerbaycan Havacılık Üniversitesi’nin Avrupa standartlarındaki yükseköğretiminden kontenjan sorunu olmadan yararlanama imkanı sunuyor. Kayıt, kabul, yerleşim, karşılama ve danışmanlık gibi alanlarda her zaman en kaliteli ve güvenilir hizmetleri avantajlı çözümlerle buluşturan Eurostar’ın ayrıcalığından yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denklik;

Tercih edeceğiniz bölüm ÖSYM’nin kılavuzunda yer alıyorsa ve bölümü kazandıysanız yerleştirmeye hakkına sahip olursunuz ve diplomanız YÖK tarafından tanınır. İstediğiniz bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa YÖK’e başvuru yapmanız gerekir. YÖK direkt denklik verebilir ya da sizi bölümünüze göre STS, KPSS, TUS gibi sınavlara tabii tutabilir. Ayrıca Azerbaycan Üniversitelerinde uzaktan eğitim programı vardır fakat mezunlarına denklik vermemekte ve STS sınavına tabii tutmamaktadır.Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!