Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi ile artık sizler de bu alanda istediğiniz noktaya gelebilmek için gerekli eğitimi kolay bir şekilde alabilir..

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

1920 yılında Üzeyir Hacıbeyov’un Azerbaycan genelinde ses getiren müzik hareketinin etkisiyle kurulan ve ilk yıllarında Azerbaycan Devlet Konservatuarı olarak bilinen Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi, günümüzde Azerbaycanda müzik eğitiminin en kaliteli yükseköğretim kurumu haline gelmiştir. 1920 yılında besteci Üzeyir Hacıbeyov, Azerbaycanda lisans eğitimi verebilecek ve klasik müziğin daha da prestijli bir konuma gelmesini sağlayacak bir halk hareketi başlattı.

Hacıbeyov bu konuda geniş kapsamlı bir rapor yazmış ve yazdığı bu raporu da Azerbaycan Halkının Eğitim Komiserliği’ne sunarak müzik akademisi açılmasını istemiştir. Ünlü bestecinin bu tavrının sonucunda Azerbaycan Müzik Akademisi 25 Mayıs 1920 yılında açılmıştır. Bakü Akademisi bünyesinde öğretim görevlisi olarak görev alan Hacıbeyov bu oluşum için yoğun çaba gösterdiğinden, okulun ismi de uzun süre boyunca Hacıbeyov Devlet Konservatuarı olarak anılmıştır.

Doğu Bölümü kurulmasının ardından müziküzerine daha da kapsamlı eğitim veren Azerbaycan Akademisi, Azeri müziğinin Avrupa metotlarıyla yorumlanmasına yönelik kapsamlı çalışmalar yapmıştır. Azerbaycan müzik kültürünün modern çağa uyum sağlaması için 1927 yılında Üzeyir Hacıbeyov Müslim Magomayev’le birlikte “Azeri Halk Şarkıları” adında bir kitap yayımlamıştır. Azerbaycan müzik bilimi üzerine yaptığı çalışmalardan ötürü Hacıbeyov 1937 yılında Bakü Müzik Akademisi’nin başkanlığına getirilmiştir.

Okul 1991 yılında statü değiştirerek, Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi haline gelmiştir.Azerbaycan da müzik akademisi tercihlerinin günümüzde de ilk seçimi olan Bakü Müzik Akademisi, günümüze dek uluslararası müzik çevrelerince tanınan birçok müzisyen yetiştirmiştir. Gara Garayev, Polad Bülbüloğlu, Muslim Magomayev, Vagif Mustafazadeh, Ödön Partos, Asaf Zeynallı ve Vladimir Shainsky gibi günümüzde dünya çapında tanınan birçok sanatçı Hacıbeyov Bakü Müzik Akademisi’nden mezun olmuştur.Yurtdışı eğitimin tek yetkili ismi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi,

güvenilir ve kaliteli hizmetleriyle sizlere dünya çapında tanınan Bakü Müzik Akademisi’nin prestijli eğitiminden yararlanma imkanı sunuyor. Yaptığı uluslararası anlaşmalarla tek yetkili eğitim ofisi kimliğine sahip olan Eurostar, kontenjan sıkıntısı yaşamadan yurtdışı eğitiminizi en kaliteli şekilde almanızı sağlayacaktır. Kayıt, kabul, yerleşim, karşılama ve danışmanlık gibi birçok alanda en kaliteli hizmetleri avantajlı çözümlerle sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin profesyonel ekibiyle iletişime geçmek için bir telefon açmanız yeterlidir.

Tarihi ve Eğitim İmkanları

zerbaycan müziği, içerdiği Türk ve Fars etkileriyle bölgedeki diğer müzik geleneklerinden farklıdır. Aynı zamanda karmaşık ifade biçimi ve yapısıyla da dikkat çekiyor. 20. yüzyılda Azerbaycan müziği Azerbaycan halkı için ulusal bir ifade aracı haline geldi. Bu gelenek, ulusal bir müzik akademisinin gelişmesiyle günümüze kadar devam etmektedir.

Akademide Türk ve Fars geleneksel müziğine odaklanan müzik dersleri. Ancak tüm öğrenciler modern besteleri de çalmayı öğrendiler. Akademideki tüm dersler, öğrencilerin bir jüri heyeti önünde eserlerini sergilediği bir seçmeyle sonuçlandı. Bu aşamayı geçenler, topluluklar halinde enstrüman çalmayı öğrendiler. Öğrenciler ayrıca müzik notaları ve besteleme tekniklerini okuyup yazmayı da öğrendiler. Ayrıca vokal teknikleri, performans görgü kuralları ve sahne yönetimi konularında eğitim aldılar. Mezunların çoğu, kariyerlerinin ilerleyen dönemlerinde devlet tarafından işletilen radyo ve televizyon istasyonlarında çalışmaya devam ettiğinden, tüm bu eğitimler gerekli oldu.

-Bakü’nün devlet radyo ve televizyon istasyonlarında güvenli pozisyonlar için mezun olmadan önce birçok müzisyen okula gitti. Bu, Sovyet hükümetinin tüm medya personelinin müzikal bir geçmişe sahip olmasını gerektiren bir yasa sayesinde oldu. Akademi, klasik ve caz müziği eğitimi verdi ve mezunlara Azerbaycan müziğinin çeşitli formlarıyla bol miktarda deneyim kazandırdı. Öğrenciler, mezun olduklarında çeşitli medya platformlarında kullanabilecekleri çok çeşitli türler öğrendiler. Birçok mezun, kendi ülkelerinde ve Kafkasya bölgesinde önde gelen müzisyenler haline geldi. Şimdiye kadar duyulan en iyi Azerbaycan popüler müziklerinden bazılarını üreterek Azerbaycan kültüründe kalıcı bir etki bıraktılar.

Böyle bir akademinin kurulması, Azerbaycanlıların müzik miraslarına ne kadar bağlı olduklarını kanıtlıyor. Müzik, 20. yüzyıldan itibaren ulusal ifade için etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Bugün birçok ünlü müzisyen benzer eğitim programlarından mezun oluyor ve Azerbaycan popüler kültürüyle ilgili medya işlerinde başarılı olmaya devam ediyor. Bu, çağdaş toplum ne kadar gelişmiş olursa olsun, müziğin her zaman Azerbaycan kültür hayatının merkezinde olacağının kanıtıdır.

Fakülte ve Bölümler

Fortepiano Fakültesi

• Fortepiano (Uzmanlık)

• Genel Fortepiano

• Maestro Ustalığı

• Piyano Yorumculuğu Tarihi ve Teorisi ve Özel Pedagojik Hazırlığın Metodik Öğretimi

• Org ve Klavesin

Yorumculuk Fakültesi

• Telli Çalgılar

• Nefesli ve Vurmalı Çalgılar

• Kamera Ansamblı

• Solo Okuma ve Opera Eğitimi

• Piyano Yorumculuğu Tarihi ve Teorisi ve Özel Pedagojik Hazırlığın Metodik Öğretimi

Tarih-Teori Fakültesi

• Bestekârlık

• Müzik Tarihi

• Azerbaycan Halk Müziği Teorisi ve Tarihi

• Koro Dirijörlüğü

• Diller ve Edebiyat

• Sosyal Bilimler

• Güzel Sanatlar Tarihi ve Teorisi

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denklik;

Tercih edeceğiniz bölüm ÖSYM’nin kılavuzunda yer alıyorsa ve bölümü kazandıysanız yerleştirmeye hakkına sahip olursunuz ve diplomanız YÖK tarafından tanınır. İstediğiniz bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa YÖK’e başvuru yapmanız gerekir. YÖK direkt denklik verebilir ya da sizi bölümünüze göre STS, KPSS, TUS gibi sınavlara tabii tutabilir. Ayrıca Azerbaycan Üniversitelerinde uzaktan eğitim programı vardır fakat mezunlarına denklik vermemekte ve STS sınavına tabii tutmamaktadır.Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!