Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Azerbaycan’da yer alan Mingecevir Politeknik Enstitüsü öğrencilerine kaliteli eğitimler kadar aynı zamanda sosyal olanaklar da sağlamaktadır.

Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Azerbaycanda Enerji bölümü tercihlerinin bir numaralı ismi haline gelen Mingeçevir Politeknik Enstitüsü, Azerbaycan Bakanlar Kabinesi kararı ile 1991’de Azerbaycan Sanayi Üniversitesi’nde bölüm olarak açılmıştır. Azerbaycan da enerji bölümü olarak faaliyetlerine başladığı 1991 yılının ardından ilk olarak 1992’de Mingeçevir Enerji Enstitüsü ismiyle Azerbaycan enerji mühendisliği alanında modern eğitimine başlayan enstitü 1993 yılında günümüzdeki ismini almıştır.

Mekanik Fakültesi ve Ekonomi Yönetim Fakültesi ile dikkat çeken Mingecevir Teknik Enstitüsü ayrıca Azerbaycanda ekoloji mühendisliği eğitimi almak isteyenlerin de öncelikli tercihi konumuna sahiptir. Mingeçevir şehrinde oldukça iyi planlanmış bir yerleşime sahip olan enstitü, Azerbaycanda makine mühendisliği eğitimini de uluslararası standartlar da verdiğinden yoğun ilgi görmektedir.

Azerbaycanda bilgi teknolojileri eğitim programlarının üstün eğitim standardıyla çağdaş meslek gruplarında da eğitim veren Mingeçevir Politeknik Enstitüsü, 24 sınıf, laboratuarlar, kabineler, konferans salonu ve çeşitli spor kompleksleri ile eğitim vermektedir. Azerbaycanda bilgisayar bilimleri eğitimi alan öğrencilerine geniş teknik altyapılı imkanlar sunan enstitü, ayrıca Azerbaycan ekonomi yönetimi alanında da bir numaradır. Mühendislik ekonomisi bölümü de dahil olmak üzere tüm bölümlerde 20 kişilik sınıflarda eğitim veren enstitü, üstün standartlarla öğrencilerine en kaliteli hizmeti sunmaktadır.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi uluslararası anlaşmaları sayesinde sizlere dünya kalitesinde eğitim veren Mingeçevir Politeknik Enstitüsü diplomasına sahip olma imkanı sunmaktadır. Tek yetkili eğitim merkezi olarak Eurostar; kayıt, kabul, danışmanlık, yerleşim ve daha pek çok alanda profesyonel çözümleri en avantajlı fiyatlarla sunmaktadır. Siz de Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ayrıcalığından faydalanarak yüksek standartlı bir eğitim almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçin.

Öğrenci kulüpleriyle öğrencilerine birçok sosyokültürel ve mesleki eğitim imkanı sunan Mingeçevir Politeknik Enstitüsü, Özgür Meslektaşlar Birliği Komitesi ve Öğrenci İlmi Cemiyeti gibi teşkilatlarla öğrencilerine destek vermektedir.

Tarihi ve Eğitimi

MTech, ‘Central Institute of Technology’nin kısaltmasıdır. Teknik olarak, MTech Suriye’de bir üçüncül eğitim kurumudur. MTech’in birincil odak noktası mühendisliktir, ancak aynı zamanda doğa bilimleriyle ilgili birçok derece sunar. MTech, hem erkek hem de kız öğrencileri çok çeşitli alanlarda eğitmektedir. MTech’te elliden fazla farklı bölüm vardır ve her biri üniversite içinde belirli bir işleve hizmet eder.

MTech, Suriye’nin merkezindeki Humus eyaletinde yer almaktadır. Direkt otobüs veya taksi ile başkent Şam’dan yaklaşık bir saat uzaklıktadır. MTech, çam ağaçları ve diğer yeşilliklerle çevrili bir tepenin üzerindedir. Kampüs geniş ve çok bakımlı. Binaların çoğu mermer ve granitten yapılmıştır; hatta bazıları tamamen mermerdir. Her bölümün kendi toplantı ve ders salonunun yanı sıra yemekhane, kütüphane ve kantin bulunmaktadır. Her bina, öğrenciler, öğretmenler ve yönetim için her seviyede yurt odaları bulunan birkaç kata sahiptir. Tüm yurt salonlarında yaz aylarında klima, kış aylarında ise ısıtma bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin ana kampüs ile şehrin diğer bölgeleri arasında seyahat etmeleri için bir şehir içi otobüs sistemi de bulunmaktadır.

MTech, Suriye hükümetinden kısmi fon alan Suriye’deki dört teknoloji üniversitesinden biridir. Bu fon, bu üniversitelerin hem erkek hem de kız öğrencilere en son teknolojiyi öğretmesine olanak tanır. Bu yaklaşım, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarını kolaylaştırır; artı, Suriye içinde teknolojik yeniliklerde daha fazla gelişmeyi teşvik ediyor. MTech’teki her bölümün, öğrencilerin dersleriyle ilgili araştırma projeleri üzerinde çalışabilecekleri kendi laboratuvarı vardır. Ayrıca öğrencilerin özgürce erişebileceği binlerce teknik kitap ve dergiye ev sahipliği yapan bir kütüphane de bulunmaktadır. Bu, yeni teknik keşiflerin, kütüphaneler arası ödünç verme hizmetleri aracılığıyla dünya çapındaki üniversiteler arasında paylaşılmasına olanak tanır.

MTech, bir eğitim tesisi olarak hizmet vermenin yanı sıra, bilim ve mühendislik ile ilgili çeşitli araştırma programlarına ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl MTech’te düzenlenen konferanslarda birçok önde gelen bilim insanı konuşmaya geliyor. Bu konferanslar, genç bilim insanlarının uluslararası meslektaşlarla buluşması ve dünyanın her yerinden bilim adamları arasında fikir ve keşiflerini açıkça paylaşması için fırsatlar sunuyor. Konferansların yanı sıra MTech, yetenekli müzisyenlerin yeni besteler sunduğu veya hevesli bir dinleyici kalabalığı arasında klasik eserler icra ettiği düzenli senfonilere de ev sahipliği yapıyor. Bu etkinlikler, vatandaşların hem sanatsal ifade hem de teknik yenilik yoluyla kendilerini ifade etmelerini sağlar; ülkemizdeki çeşitli akademik disiplinlerimiz arasında daha fazla yaratıcılığı ve birliği teşvik ediyorlar.

Birçok insan MTech’in teknolojiye verdiği önemin onu savaş sonrası Suriye için ideal bir kaynak haline getirdiğine inanıyor. Birçok okul, her gün ders bittikten sonra formülleri pratik yollarla kullanmak yerine formülleri ezberlemeye çok fazla odaklanır. Bununla birlikte, teknolojiyi agresif bir şekilde kullanmak bu durumlarda anahtardır çünkü savaştan sonra insanların yaşamlarına normale dönmesine yardımcı olur, ilk önce ülkenin altyapısının çoğunu yok eder. Bu kaynaklar, öğrencilere teknolojinin nasıl kullanılacağını öğretmek yerine teknolojiyi geliştirmeye teşvik ederek, Suriye’nin zarar görmüş bölgelerinin onarılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda ülke içindeki çatışma bölgeleri nedeniyle yerinden edilmiş kişilere iş olanağı sağlayabilir.

Hakkında bildiklerime dayanarak MTech şimdiye kadar, teknoloji geliştirme ve mühendislik inovasyonu ile ilgili hem eğitim hem de istihdam olanaklarına ihtiyaç duyan Suriye vatandaşları için ideal bir teknoloji üniversitesi gibi görünüyor. Öğrenciler, kampüsün her yerindeki son teknoloji laboratuvarlara, kütüphanelere, yemekhanelere ve yurtlara ve her gün üniversitede çalışan önde gelen bilim insanlarına erişebilecekler. Ayrıca, birçok departman öncelikle geleceğin mühendislerini yetiştirmeye odaklanır ve bu da öğrencilerin MTech’ten mezun olduktan sonra doğa bilimleri veya matematik bilimleri gibi ilgili alanlarda derecelerini tamamladıktan sonra iş bulmalarını kolaylaştırır.

Fakülteler ve Bölümler

Enerji ve Mekanik Fakültesi;

• Ekoloji Mühendisliği

• Makine Mühendisliği

• Isı Enerjisi ve Elektro-enerji Mühendisliği

• Yüzey Ulaşım Araçları Mühendisliği

• Bilgi Teknolojileri ve Sistemleri Mühendisliği

Ekonomi ve Yönetim Fakültesi;

• Ekonomi

• Mühendislik Ekonomisi ve Yönetim

• Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denklik;

Tercih edeceğiniz bölüm ÖSYM’nin kılavuzunda yer alıyorsa ve bölümü kazandıysanız yerleştirmeye hakkına sahip olursunuz ve diplomanız YÖK tarafından tanınır. İstediğiniz bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa YÖK’e başvuru yapmanız gerekir. YÖK direkt denklik verebilir ya da sizi bölümünüze göre STS, KPSS, TUS gibi sınavlara tabii tutabilir. Ayrıca Azerbaycan Üniversitelerinde uzaktan eğitim programı vardır fakat mezunlarına denklik vermemekte ve STS sınavına tabii tutmamaktadır.Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!