Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Son derece saygın bir eğitim kurumu olan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi ile sizler de gelecek adına en saygın meslekler hakkında kal..

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

1945 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de kurulan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, 1920’lerde açılan Azerbaycan Devlet Üniversitesi’ne kadar dayanan köklü bir tarihe sahiptir. Azerbaycanda Milli İlimler Akademisi olarak eğitim vermeden önce 1920’ler birçok bilimsel araştırmasını Azerbaycan Devlet Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren bir cemiyet olarak yapan okul, ilk dönemlerinde tıp ve humanitar bilimler üzerine eğitim vermiştir.

1923 yılında bilimsel işlerin daha kapsamlı bir biçimde incelenmesi için Azerbaycan Tetkik Cemiyeti ismini alan eğitim kurumu, Azerbaycanda zooloji bölümü bulunan en eski okullardan biridir. Ayrıca Azerbaycan eğitim sosyal bilimler bölümü ve Azerbaycanda Doğu dilleri ile ilgili bölümleriyle de en eski eğitim kurumları arasındadır.

1929 yılında Azerbaycan Devlet İlmi Tetkikatı olarak enstitü kimliği kazanan okul, Azerbaycan Edebiyat Fakültesi’nde verdiği prestijli eğitimiyle adından söz ettirmeye başlamıştır. 1945 yılında Azerbaycan Milli İlimler Akademisi olan eğitim kurumu, günümüzde de Azerbaycanda mikrobiyoloji bölümü eğitimiyle Avrupa’nın dahi ilgi odağı haline gelmiştir. Azerbaycanda Güzel Sanatlar Akademisi olarak mimarlık alanında da üst düzey eğitim veren akademi, her yıl artan bir talebi karşılamaktadır.

Danışmanlık, kayıt, kabul, yerleşim ve karşılama gibi alanlarda profesyonel ekibinin uzman hizmetleriyle yurtdışı eğitiminiz boyunca en büyük yardımcınız olacak Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, sizlere Avrupa standartlarında yükseköğretim imkanı sunan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi’nin ülkemizde ve dünyada denk sayılan diploması ile iş hayatında fark yaratma imkanı sunuyor. Tek yetkili eğitim ofisi olan Eurostar’ın bütçe dostu fiyatlarıyla ön kayıt işlemlerinizi hemen başlatmak için bizimle irtibata geçin.

Tarihi ve Eğitimi

Ulusal akademiler, araştırmayı teşvik eden ve öğrencilere bilimin çeşitli alanlarında eğitim veren ulusal hükümet kurumlarıdır. Bu organizasyonların temel amacı, ülke liderlerini en son bilim ve teknolojiden haberdar etmektir. Üyeler ayrıca geleceğin bilim insanlarını öğretmek ve onlara rehberlik etmek için zamanlarını bağışlarlar. Köklü ulusal akademilere sahip ülkeler arasında Almanya, Hindistan, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri bulunmaktadır. Her ülkenin ulusal bir akademi kurmak için kendi yönergeleri vardır. Örneğin, ABD Ulusal Bilimler Akademisi 3.400’den fazla üyeden oluşur ve hem kolej hem de üniversite öğretim görevlilerini içerir.

Ulusal akademi bilimi ilerletmek ve halka hizmet etmek için kurulmuştur. Aynı zamanda hükümet liderlerinin en son bilimi keşfetmeleri için bir yer. Üyeler esas olarak iki kapasitede hizmet verirler; ya akıl hocalığı yaparlar ya da bilim adamlarını araştırırlar. Bazı üyeler ayrıca bilimsel araştırmaları değerlendirmek ve hibe başvuruları için fon sağlamak için komitelerde görev yapmaktadır. Bütün bunlar, ulusun bilimsel konumunu ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yapılır.

Ulusal bir akademiye üyelik rekabetçidir; sadece yüksek kalibreli bilim adamları başvurabilir. Adaylar, kanıtlanmış performans kayıtlarına sahip olmalı ve kendi alanlarında tanınmış liderler olmalıdır. Ek olarak, üyelerin alanın teorisi ve pratikliği hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmaları ve yeni fikirler söz konusu olduğunda açık fikirli olmaları gerekir. Ayrıca, üyelerin en az otuz yaşında olması ve kendi çalışma alanlarında lisans derecesi veya daha yüksek bir yeterliliğe sahip olmaları gerekir.

Azerbaycan, uzun yıllar Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydı, bu da kendi ulusal akademisine sahip olmadığı anlamına geliyordu. sahip olmak. Ancak, yakın zamanda 2015 yılında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in doğrudan talimatıyla yeni bir tane kuruldu. Ulusal akademi bilimi teşvik etmek ve halka hizmet etmek için kuruldu. Aynı zamanda hükümet liderlerinin en son bilimi keşfetmeleri için bir yer. Üyeler esas olarak iki kapasitede hizmet verirler; ya akıl hocalığı yaparlar ya da bilim adamlarını araştırırlar. Bazı üyeler ayrıca bilimsel araştırmaları değerlendirmek ve hibe başvuruları için fon sağlamak için komitelerde görev yapmaktadır. Bütün bunlar, ulusun bilimsel konumunu ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yapılır.

Azerbaycan’da ilk Ulusal İlimler Akademisi, o dönemde SSCB İlimler Akademisi’nin (önceki kurum) başkanı olan Haydar Aliyev’in girişimiyle kurulmuştur. 1982 yılında Haydar Aliyev, Azerbaycan üniversite ve enstitülerinden 150, yurtdışındaki Azerbaycan enstitülerinden 220, askeri eğitim kurumlarından 125 ve diğer kuruluşlardan 62 delege olmak üzere 428 delegenin katılımıyla Bakü’de Milli İlimler Akademisi’nin ilk toplantısını yaptı. Ulusal Akademi, faaliyetlerinin bir parçası olarak, gençler arasında bilim eğitimini teşvik etmeye yönelik projeler ve yetenekli bilim adamlarını Azerbaycan’da çalışmaya teşvik eden projeler yürütür.

Yeni ulusal akademi, Azerbaycan’ın Güney Kafkasya bölgesinde bilim araştırmaları ve eğitimi için önde gelen uluslardan biri olmasına yardımcı olacak. Yüksek kalibreli bilim adamlarının işlerini veya kariyerlerini etkilemeden bu hedeflere yönelik çalışmaları için bir platform sağlayacaktır. Bu, akademilerin bizim gibi üyeler tarafından yönetilen bağımsız kuruluşlar yerine devlet kurumları tarafından yönetildiği diğer ülkelerden farklıdır.

Fizik-Matematik ve Teknik İlimleri Bölümü

• Fizik Enstitüsü

• Kibernetika Enstitüsü

• Matematik ve Mekanik Enstitüsü

Şamahı Astrofizik Rasathanesi

• Radyasyon Sorunları Enstitüsü

• Bilgi Teknolojileri Enstitüsü

Kimya İlimleri Bölümü

• Petrol-Kimya Prosesleri Enstitüsü

• Kimya Sorunları Enstitüsü

• Aşkarlar Kimyası Enstitüsü

• Polimer Malzemeleri Enstitüsü

Yer İlimleri Bölümü

• Jeoloji Enstitüsü

• Coğrafya Enstitüsü

Biyoloji İlimleri Bölümü

• Botanik Enstitüsü

• Zooloji Enstitüsü

• Genetik Kaynaklar Enstitüsü

• Fizyoloji Enstitüsü

• Toprak ve Agrokimya Enstitüsü

• Mikrobiyoloji Enstitüsü

Merkezi Nebatat Bağı

Merdekan Dendrarisi Bağı

İnsani ve Sosyal Bilimler Bölümü;

• Tarih Enstitüsü

• Arkeoloji ve Etnografi Enstitüsü

• İktisat Enstitüsü

• Felsefe, Sosyoloji ve Hukuk Enstitüsü

• Doğu Bilimi Enstitüsü

• İnsan Hukukları Uzere İlmi-Tetkikat Enstitüsü

• Edebiyat Enstitüsü

• Dilcilik Enstitüsü

• El yazıları Enstitüsü

• Mimarlık ve Güzel Sanatlar Enstitüsü

• Folklor Enstitüsü

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denklik;

Tercih edeceğiniz bölüm ÖSYM’nin kılavuzunda yer alıyorsa ve bölümü kazandıysanız yerleştirmeye hakkına sahip olursunuz ve diplomanız YÖK tarafından tanınır. İstediğiniz bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa YÖK’e başvuru yapmanız gerekir. YÖK direkt denklik verebilir ya da sizi bölümünüze göre STS, KPSS, TUS gibi sınavlara tabii tutabilir. Ayrıca Azerbaycan Üniversitelerinde uzaktan eğitim programı vardır fakat mezunlarına denklik vermemekte ve STS sınavına tabii tutmamaktadır.Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!