Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Her zaman Türk öğrencilerin yurtdışında en çok ilgi gösterdikleri üniversitelerden biri olan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi siz...

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

1920 yılında kurulan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, 1934 yılında Politeknik Enstitüsü bünyesinde ve 1951 yılında birkaç farklı fakülteyle eğitim hayatına devam etmiştir. Sonraki dönemde Azerbaycan Sanayi Enstitüsü bünyesine de giren Üniversite, eğitim faaliyetleri “inşaat fakültesi” kimliği ile sürdürmüştür. 1975 yılında Sovyetler Birliği yönetimi tarafından Azerbaycan’daki ilk yüksek öğretim kurumu olarak açılan Bakü Politeknik Enstitüsü önce 1992 yılında Üniversite, daha sonra 2000 yılında da Haydar Aliyev’in talimatı ile Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi olmuştur. Yurtdışındaki birçok Üniversite ile işbirliği halinde olan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, Avrupa standartlarında eğitim ve çifte diploma imkanı sunmaktadır.

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi Eğitim

50 dönUme yayılan yerleşkesi ile Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi; bünyesinde bölüm ve laboratuarları barındıran 5 eğitim binası, sosyal tesisleri, öğrenci yurdu ve daha birçok yapıyla kendi başına bir şehir niteliğindedir. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi ayrıca arşivinde 450 bin akademik yayın bulunduran son derece zengin içerikli kütüphanesiyle, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin üst düzeyde bilimsel araştırma yapmasını sağlamaktadır. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi bölümleri 9 fakülte bünyesinde verdiği üst düzey eğitim ile Avrupa standartlarında eğitim programları sunmaktadır. Ayrıca Projelendirme Enstitüsü de, Üniversite bünyesinde verdiği eğitime devam etmektedir. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi bünyesinde; Mimarlık Fakültesi, İnşaat Fakültesi, Baraj İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Enerji Dağıtım Sistemleri Fakültesi, Ulaştırma Fakültesi, İnşaat Teknolojileri Fakültesi, Yapı – İşletme Fakültesi, Mekanik ve Otomasyon Fakültesi, Hazırlık Fakültesi ve Yüksek Lisans Fakültesi eğitim vermektedir.

Son yıllarda Azerbaycan İnşaat Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok yabancı ülke öğrencilerinin ilgi odağı haline gelmiş ve Üniversite artan talebi karşılamak için gelişim çalışmalarına başlamıştır. Tüm bu yüksek standartlardaki yükseköğretim seçenekleri dışında Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi tüm öğrencilerine; halk oyunları, tiyatro, dans ve daha birçok alanda sosyal faaliyetlere katılma imkanı da sunmaktadır. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi bünyesinde yer alan kolej ve lise de, Üniversiteye devam edecek öğrencilerin yükseköğretime tam donanımlı olarak başlamasını sağlamaktadır.

öğrencilerine geniş sosyal ve kültürel imkanlar sunan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi kampüsü; tüm binalarda okuma salonları, internet bağlantılı bilgisayar merkezleri, bilimsel araştırma merkezi, öğrenci kulübü, satranç kulübü, kafeteryalar, kütüphane gibi merkez ve kulüplerin bulunduğu bir yaşam alanıdır. öğrencilerine sportif alanda da birçok imkan sunan Üniversitede; futbol, basketbol, boks, güreş, voleybol gibi sporlar için alanlar da bulunmaktadır.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi:

Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi’nin profesyonel içerikli hizmetleri ile Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nin prestijli eğitiminden kontenjan sorunu olmadan yararlanabilirsiniz. Uluslararası anlaşmaları ve kaliteli hizmetleriyle tek yetkili yurtdışı eğitim merkezi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi; kayıt, kabul, danışmanlık, yerleşim, karşılama ve daha birçok alanda güvenilir hizmetleri makul fiyatlarla sizlere sunmaktadır. Eurostar Eğitim Merkezi sizlere, Avrupa standartlarında yükseköğretim imkanları sunan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nin prestijli eğitimi ile başarılı bir kariyere yelken açma fırsatı sunuyor. Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi’nin uzman ve tecrUbeli ekibi yurtdışı eğitim işlemlerinizin biran önce başlatılmasını sağlayacağı gibi, eğitim hayatınız boyunca da her zaman yanınızda olmaya devam edecektir. Eurostar Yurtdışı EğitimMerkezi’nin avantajlı fiyatlarından yararlanmak için acele edin ve biran önce bizimle iletişime geçin.

Rusya: Mimarlık Moskova Enstitüsü, Jeodezi ve Haritacılık Moskova Devlet Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Moskova Devlet Üniversitesi, Mimarlık ve İnşaat Voronezh Devlet Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik Kazan Devlet Üniversitesi
Kazakistan: Mimarlık ve İnşaat Kazakistan Lider Akademisi, Mimari liselerarası Uluslar arası Derneği
özbekistan: Mimarlık ve İnşaat Semerkant Devlet Üniversitesi
Gürcistan: Gürcistan Teknik Üniversitesi, Mimarlık Enstitüsü
Romanya: Bukreş Teknik Üniversitesi
Ukrayna: Kiev Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Litvanya: Vilnius Teknik Üniversitesi
Belarus: Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi
Amerika: Kansas Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi, Ticaret-Sanayi Odası ABD
Türkiye: İstanbul Teknik Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Peri Şirket, Ulusal Cad ve Gıs(Netcat), Azerbaycan-Türkiye iş adamları Birliği
Mısır: Kahire Üniversitesi
İtalya: Floransa Üniversitesi, Romualdo DelBianco Vakfı, La Sapienza Üniversitesi
Fransa: Monpelye Milli Yüksekokulu, Monpelye 1 Üniversitesi
Almanya: Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Knauf Pazarlama MMC
Avusturya: Viyana Teknik Üniversitesi, Herz Armaturen Gmbh
Güney Kore: Konkuk Üniversitesi, Pusan Milli Üniversitesi

Fakülte ve Bölümler

Mimarlık Fakültesi:

Azerice, İngilizce ve Rusça dillerinde mimarlık ve inşaat mühendisliği eğitimi veren fakültede; 21 profesör, 39 asistan, doçentler ve eğitmenlerle birlikte 267 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Fakülte bünyesinde 6 bölüm bulunmaktadır.

Bölümler

• Mimari Tasarım ve Şehircilik

• Peyzaj Mimarlığı

• Mimari Proje ve Anıtların Restorasyonu

• Tasarım

• Mimarlık

• Güzel Sanatlar

İnşaat Fakültesi:

Bakü Politeknik Enstitüsü bünyesinde 1920 yılında kurulan bu fakülte, 1930-1934 yılları arasında Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü olmuştur. 1934-1951 yılları arasında Azerbaycan Sanayi Enstitüsü ismini alan fakUlde, 1951-1975 yıllarında da Azerbaycan Politeknik Enstitüsü’nde bölüm olarak eğitim vermiştir. 1975-2000 yılları arasında Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü’nde bölüm statüsüyle eğitim hizmetlerine devam eden fakülte, son olarak 2000 yılında Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’ndeki bağımsız fakülte yapısına kavuşmuştur.

7 bölümle Azerice ve Rusça dillerinde eğitim veren fakültede; 7 profesör, 38 asistanla birlikte 58 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler

• Demir-Beton ve Taş Binalar

• Binalar, Kanallar ve Yer altı Kurguları

• Yapı ve İmalat Teknolojileri

• Metal, Ahşap ve Plastik İnşaat Malzemeleri

• Tarihi, Sosyal ve Siyasi Konular

• Deprem ve Sismik Birimler

• Şehir Binaları

Kaynakları Mühendisliği ve Enerji Nakil Sistemleri Fakültesi:

Azerbaycan Politeknik Enstitüsü’nde Hidromeliorasiya Fakültesi ismiyle 1950 yılında kurulan fakülte, takip eden yıllarda Azerbaycan Tarım Enstitüsü bünyesine girmiştir. 1975 yılında Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü’nde “Su ve çevre Sağlığı Teknoloji” ismiyle eğitim hayatına devam eden fakülte, yeniden yapılandırılarak iki bölüm ile eğitim vermeye başlamıştır.

6 bölümle eğitim veren fakültede; 10 profesör ile 52 yardımcı doçentle birlikte 76 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler

• Su Teknolojileri ve çevre Mühendisliği

• Arazi Islahı Teknikleri ve Hidroloji

• Gaz Tedarik ve İklimlendirme Sistemleri

• Isı Teknikleri ve Donanımları

• Su ve Kanal Sistemlerinin Geliştirilmesi

• İleri Matematik

Ulaştırma Fakültesi:

1975 yılında ilk olarak Yol İnşaat Fakültesi ismi ile kurulan fakültede; şehircilik, taşınmaz malların kayıt altına alınması, köprü ve tünel inşaatı, karayollarının yapımı gibi alanlarda eğitim verilmiştir. Fakülde gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı birçok Üniversite ile işbirliği yapmaktadır.

4 bölümle eğitim veren fakültede; 5 profesör, 41 yardımcı doçentle birlikte 65 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler

• Yol İnşaatı ve Ulaştırma

• Jeodezi Mühendisliği

• Fizik

• Materyal Mukavemeti

İnşaat Teknolojileri Fakültesi:

İnşaat malzemeleri, inşaat konstrüksiyonları, cam ve seramik malzemeleri, duvar ve yalıtım malzemeleri üretiminde çalışacak personel yetiştirilmesi için 1976 senesinde açılan fakültede; inşaat yapımı esnasında güvenlik önlemleri, işçi sağlığı ve inşaat malzemelerinin özelliklerinin öğrenilmesi konularında eğitim verilmektedir. Fakülte komisyonu sınavından geçen öğrenciler kabul edilmektedir.

5 bölüm ile eğitim veren fakülte; aralarında 3 profesörle birlikte 47 öğretim görevlisi ile hizmet vermektedir.

Bölümler

• Çimento ve Beton Malzemeleri Teknolojisi

• İnşaat Malzemeleri

• Kimya bölümü

• Olağanüstü haller ve yaşam faaliyetinin güvenliği

• Beden Eğitimi ve Spor bölümü

İnşaat ve Ekonomi Fakültesi:

1920 senesinde açılan fakülde, 1990 senesinden beri İnşaat ve Ekonomi Fakültesi olarak eğitim vermeye devam etmektedir. İnşaat şirketlerinde çalışacak ekonomistler yetiştirilmesi için açılan bu fakülde; şirket yönetimi, işletmeler ve gelişimi, inşaat ekonomisi, satış ve sigorta konularında ders verilmektedir. Fakülte komisyonu sınavından geçen öğrenciler kabul edilmektedir.

6 bölüm ile Azerice ve Rusça eğitim veren fakülte; 9 profesör, 38 doçentle birlikte toplam 105 öğretim görevlisi ile hizmet vermektedir.

Bölümler

• İnşaat Ekonomisi

• Hizmet Alanları Ekonomisi ve İşletme

• İnşaat ve İş Organizasyonu-Yönetim

• Teorik Ekonomi ve Pazarlama

• İnşaat Mekaniği

• Yabancı Diller

Mekanik ve Otomasyon Fakültesi:

1997 senesinde açılan bu fakültede; verimli işletilmesi, mekanik sistemlerin yönetim güvenliği, bilgi teknolojileri ve haberleşme kullanım merkezleri, hidroteknoloji ve ıslahı, ulaştırma yolları ve teknolojilerinin mekanikleştirilmesi ve otomasyonu, sanayi ve bina inşası, teçhizat ve otomatik yönetim sistemlerinin düzgün seçilmesi konularında ders verilmektedir. Fakülte komisyonu sınavından geçen öğrenciler kabul edilmektedir.

6 bölüm ile Azerice ve Rusça eğitim veren fakülte; 38 doçent ve eğitmenlerle birlikte toplam 72 öğretim görevlisi ile hizmet vermektedir.

Bölümler

• Bilgi Teknolojileri ve Sistemleri

• İnşaat, yol ve ıslah Makineleri

• Bilgisayar Teknolojisi ve Yazılımı

• Metalurji ve Makine Mekanikleri Ana Bilim dalı

• Teorik Mekanik

• Geometrik Tasarım ve Teknik Resim

Hazırlık Fakültesi:

Yabancı öğrencilere Azerice ve Rusça dil eğitimi veren fakültede 1 yıl eğitim görülmektedir.

3 bölüm ile eğitim veren fakülte, 2 profesör, 17 doçentle birlikte 58 öğretim görevlisi ile hizmet vermektedir.

Bölümler

• Azerbaycan dili ve Pedagojisi

• Rus dili

• Genel Hazırlık

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi bünyesinde ayrıca lisans mezunlarına yüksek lisans yapma imkanı sağlayan İhtisas Fakültesi de yer almaktadır. Fakültede bilgisayar ve internet ile geniş içerikli eğitim programları da mevcuttur. İnternet ve özellikle bilişim teknolojileriyle ilgili sertifika programları bulunan fakülte, Microsoft Office Uygulamaları ve Adobe Programları eğitimi de vermektedir. Mühendislik dallarında yaygın bir şekilde kullanılan Autocad ve Archicad programlarıyla ilgili kurslar ve 3D-MAX modelleme eğitimi de bulunmaktadır.

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denklik;

Tercih edeceğiniz bölüm ÖSYM’nin kılavuzunda yer alıyorsa ve bölümü kazandıysanız yerleştirmeye hakkına sahip olursunuz ve diplomanız YÖK tarafından tanınır. İstediğiniz bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa YÖK’e başvuru yapmanız gerekir. YÖK direkt denklik verebilir ya da sizi bölümünüze göre STS, KPSS, TUS gibi sınavlara tabii tutabilir. Ayrıca Azerbaycan Üniversitelerinde uzaktan eğitim programı vardır fakat mezunlarına denklik vermemekte ve STS sınavına tabii tutmamaktadır.Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 6 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!