Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Birçok Türk öğrenciye ev sahipliği yapan Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi farklı bölümler de kaliteli eğitimler vermektedir.

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi 2 Yıllık Öğretmen Enstitüsü olarak 1939 senesinde kurulmuştur. İlk olarak bünyesinde Tarih, Fen ve Fizik-Matematik, Azerbaycan Dili ve Edebiyatı fakülteleri vardı. Fakat zamanla Gence Üniversitesi fakülteleri bünyesi geliştirilerek Fen Bölümü, Fen-Coğrafya Bölümü haline gelmiştir.1949’da ise Gence Üniversitesi bölümleri ile atası olan Öğretmen Enstitüsü kapatılarak, daha modern ve bilgili öğretmenler yetiştirilmesi adına öğretmenler enstitüsü Gence Devlet Pedagoji Enstitüsü olmuştur. Son olarak da 2000’den sonra okul üniversiteye dönüştürüldü. Gence üniversitesinde okumak isteyen öğrencilerin sayısı kurulduğu ilk günden beri hızla artmış ve günümüzde Gence Üniversitesi Azerbaycan üniversitelerinde eğitim alanında en çağdaş ve kaliteli devlet üniversitesi haline gelmiştir.

Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi ile danışmanlık, karşılama, yerleştirme ve kayıt gibi pek çok hizmetten faydalanarak Gence üniversitesi bölümleri mezunu olabilir ve dünya çapında kabul gören diplomanızla yurtdışında eğitim hayatınızın kariyeriniz için bir başarı noktası olmasını sağlayabilirsiniz.

Azerbaycan üniversiteleri arasında en eski ve modern devlet üniversitesi olarak ilgi odağı haline gelen Gence Üniversitesi fakülteleri, geniş olanaklarıyla yüksek seviyeli ve prestijli bir yükseköğretim almanızı sağlamaktadır. Gence Üniversitesinde okumak isteyen tüm öğrenciler ayrıca yurt seçeneklerinden de yararlanabilmektedir.

Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi çözüm odaklı, kaliteli, güvenilir ve rakipsiz hizmetleriyle yurtdışında Azerbaycanda okumak isteyenlere “tek yetkili” eğitim ofisi olarak profesyonel danışmanlık yapmaktadır.

Yurtdışında Azerbaycanda eğitim almak isteyen öğrencilere yaptığı uluslararası anlaşmalarla avantajlı ve akılcı çözümler sunan Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi, bunun dışında isteyenlere yurtdışında Türkçe eğitim seçenekleri de sunmaktadır. Yurtdışında eğitim almak için en doğru kararı verin ve Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi ile en kaliteli hizmeti almak için biran önce geçin bizimle irtibata geçin.

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi Bölümleri

Matematik Fakültesi

İlk olarak 1938 yılında Fizik-Matematik bölümü olarak kurulmuştur. 1994 yılında Bilgisayar bölümü de açılmıştır. Halen “Mühendislik ve Öğretmenlik” olmak üzere iki alanda eğitim yapılmaktadır.
Fakülte bünyesinde 5 bölüm vardır.

Bu bölümler:

 1. Bilgisayar
 2. Analitik Matematik
 3. Uygulamalı Matematik
 4. Cebir ve Geometri
 5. Matematik öğretimi

Fiziki Bilimler Fakültesi

Bu fakülte 1990 yılında kurulmuştur. Fakültede 5 bölüm vardır.

Bölümler:

 1. Fizik
 2. Genel Fizik
 3. Uretim Esasları
 4. Genel Fen Teknikleri
 5. Moda Tasarım

Biyoloji – Kimya Fakültesi

Fakülte olarak 1990 yılında eğitime başlamıştır. Fakültede 4 bölüm olarak ders yapılmaktadır.

Bölümler:

 1. Botanik
 2. Anatomi
 3. Kimya
 4. Çevre

Filoloji Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi 1939 yılında kurulan Azerbaycan Dili ve Edebiyatı bölümü Filoloji Fakültesi şekline dönüşmüştür.

Fakültede 4 bölüm olarak ders yapılmaktadır.

Bölümler:

 1. Dünya Edebiyatı
 2. Azerbaycan Dili
 3. Azerbaycan Dili öğretimi
 4. Azerbaycan Edebiyatı

Tarih – Coğrafya Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi kurulunca 1939 yılında açılan Tarih Bölümü üniversite bünyesinde “Tarih-Coğrafya” Fakültesi” şekline dönüştürülmüştür.

Fakülte 4 bölümde eğitim vermektedir.

Bölümler:

 1. Genel Tarih
 2. Azerbaycan Tarihi
 3. Coğrafya
 4. Sosyal Bilimler

Yabancı Diller Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi kurulduktan sonra eğitime başlamıştır.

Fakülte bünyesinde 6 bölümde eğitim verilmektedir.

Bölümler:

Leh Dili (Polonya Dili)
İngiliz Dili (Gramer ve Günlük Kullanım)
Fransız Dili
Alman Dili
Rus Dili
Pratik Yabancı Diller

Eğitim Fakültesi

Yaklaşık 50 yıldır Eğitim Fakültesi olarak eğitim vermektedir. Kuruluş yıllarında İlkokul öğretmeni yetiştirirken 1996 yılında branş öğretmeni de yetiştirmeye başlamıştır.

Fakültede 5 bölümde eğitim verilmekte ve öğretmen yetişmektedir.

Bölümler:

 1. Genel öğretmenlik
 2. Beden Eğitimi ve Spor
 3. Psikoloji
 4. Müzik
 5. Eğitim ve öğretim esasları

İşletme Fakültesi

Bu fakülte 2007 yılında bağımsız fakülte olarak eğitim vermeye başlamıştır.

Fakültenin 2 bölümü bulunuyor.

 1. Ekonomi bölümü
 2. İşletme Bölümü

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denklik;

Tercih edeceğiniz bölüm ÖSYM’nin kılavuzunda yer alıyorsa ve bölümü kazandıysanız yerleştirmeye hakkına sahip olursunuz ve diplomanız YÖK tarafından tanınır. İstediğiniz bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa YÖK’e başvuru yapmanız gerekir. YÖK direkt denklik verebilir ya da sizi bölümünüze göre STS, KPSS, TUS gibi sınavlara tabii tutabilir. Ayrıca Azerbaycan Üniversitelerinde uzaktan eğitim programı vardır fakat mezunlarına denklik vermemekte ve STS sınavına tabii tutmamaktadır.Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.

Türk Vatandaşı Azerbaycanda Okuyabilir mi?

Azerbaycan üniversiteleri dünyanın dört bir yanından gelen yabancı öğrencilere eğitim verdiği gibi birçok Türk öğrencisine de eğitim vermektedir. Birçok Türk vatandaşı genç de kaliteli eğitim vermesi, ekonomik şartlarda eğitim alabilmeleri ve Mavi Diploma Eki avantajları gibi sebeplerle yurtdışında üniversite okumak için Azerbaycanı tercih etmektedirler.

Azerbaycan Diploması Türkiye’de Geçerli mi?

Azerbaycan üniversitelerinin YÖK tanınırlığı vardır ve denklik almak çok kolaydır. Bu sebepten Azerbaycanda üniversite okuyanların diplomaları ülkemizde geçerlidir.

Azerbaycan Denklik zor mu?

Azerbaycan üniversiteleri YÖK tanınırlık listesinde yer almaktadır. Üniversite diplomalarının YÖK tanınırlığı olduğu için üniversite mezunları ülkemizde denklik almakta zorlanmazlar.

Azerbaycan devlet üniversitelerinin tümü yabancı öğrenciler için ücretlidir. Fakat yurtdışında eğitim alınabilecek Avrupa ülkelerinin eğitim fiyatlarına kıyasla daha ekonomiktir.

#azerbaycanüniversiteleridenklik #azerbaycandaokumak #azerbaycanüniversiteegitimi #mavidiplomaeki #azerbaycandaeczacılıkokumak

Puanla
[OY: 6 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!