Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi

Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi

Kaliteli ve saygın bir meslek sahibi olabilmek için sizler de Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi 'ni tercih edebilirsiniz. Bu saygın ünivers...

Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi

Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi

Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi

Azerbaycan’da eğitim adına yapılan reformlar sonucunda 11 Temmuz 2000 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Azerbaycan Teknoloji Enstitüsü, Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi statüsüne sahip olmuştur.

Genel Bilgi

Azerbaycan Politeknik, Krasnodar Politeknik ve Azerbaycan Tarım Enstitülerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan enstitü eğitim programı, üniversite yıllarına kadar eğitim kurumunun pek çok alanda başarı kazanmasına neden olmuştur. Yurtdışında teknoloji üniversitesi denince Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi’nin akla ilk gelmesinde, 1982 ve 1983 yıllarında aldığı ödüllerin ve Meslektaşlar Birliği Fahri Fermanı almasının büyük bir payı vardır.

Günümüzde Azerbaycanda makine mühendisliği dalında verdiği eğitimle kalitesini ortaya koyan üniversitenin kurulmasında İlham Aliyev’in katkıları da çok fazladır. Azerbaycan radyoteknik mühendisliği alanında çalışmalarıyla uluslararası platformda saygın bir konuma sahip olan üniversite bünyesinde kurulan Haydar Aliyev Okulu, hala merhum cumhurbaşkanını anarak öğrencilere eğitim hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Tarihi ve Eğitimi

Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi (UTA), Azerbaycan’daki en eski yüksek öğrenim enstitülerinden biridir. 1932 yılında kurulan üniversite birçok başarılı profesyonel yetiştirmiştir. Ayrıca Bakü’nün merkezinde yer alır ve bu da onu öğrenciler ve profesörler için erişilebilir kılar. Ayrıca bölüm yapısı, kolay kurs organizasyonu ve uygulamasına izin verir.

Her şeyden önce, UTA 1932’de kurulmuştur ve eğitimli mühendisler, bilim adamları ve diğer profesyonellere sahiptir. Devlet üniversitesi olmasına rağmen öğrencilerinin çoğu Bakü dışındandır. Bunun nedeni, okulun üniversiteye gitmek isteyen öğrencileri değil, yalnızca kabul kriterlerini karşılayan adayları kabul etmesidir. Yaşı nedeniyle, bazıları UTA’yı tesisleri ve akademik kalibresi açısından Stanford veya MIT ile karşılaştırdı.

Akademik kökenlerine ek olarak, UTA’nın konumu, onu hem profesörler hem de öğrenciler için kolayca erişilebilir kılıyor. Bakü’de Ağa Prometeyi Caddesi üzerinde yer alan üniversitenin ana girişi Shekhin Caddesi’ne bakmaktadır. Bu konum UTA’yı ünlü Kichrap caddesi üzerinde ve Bakü Opera Binası ve Bakchiyev Bahçeleri’ne yürüme mesafesinde konumlamaktadır. Bu coğrafi erişilebilirlik, hem profesörlerin hem de öğrencilerin Bakü’nün herhangi bir yerinden UTA’ya gitmesini kolaylaştırıyor.

Öğrenci hayatı söz konusu olduğunda, Azerbaycan’ın ekonomik gelişimi, onu dünya çapındaki lisans öğrencileri arasında popüler bir eğitim seçeneği haline getirdi. Üniversitenin lisans programlarına kabul edilme oranı yüksektir ve öğretim üyeleri de güçlü akademik referanslara sahiptir. Ayrıca, öğrencilerin çok çeşitli akademik ve ders dışı seçenekleri vardır. Kampüste 50’den fazla kulüp ve organizasyonun yanı sıra öğrenciler tarafından işletilen çok sayıda yemekhane ve market bulunmaktadır.

1932’deki başlangıcından, önde gelen bir yüksek öğrenim enstitüsü olarak mevcut durumuna kadar, UTA kendini kanıtlamıştır. Azerbaycan’da teknolojik eğitim için önde gelen bir kurum. Coğrafi konumu, hem öğrenciler hem de profesörler için kolayca erişilebilir olmasını sağlar; bölüm yapısı yeni derslerin uygulanmasını kolaylaştırır; ve yaşı, mezunlara kariyerlerini inşa edecekleri sağlam bir temel sağlar.

Otomasyon Mühendisliği

Azerbaycanda otomasyon mühendisliği eğitimi almak isteyen öğrenciler için modern eğitim modeliyle en kaliteli tercih olan Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi, ayrıca tarihi bir müzeye de sahiptir. Azerbaycanda ekonomi yönetimi alanında yetişen öğrencilerin daha üst düzeyde bir eğitim alması için birçok çalışma yapan üniversite, ayrıca yurtdışında teknoloji üniversitesi olarak yayımcılık faaliyetleriyle de ön plana çıkmaktadır. 1983 yılından günümüze yayımlanan Teknolog gazetesi ile 2004 yılında yayın hayatına başlayan İlmi Haberler dergisi, hala üniversite bünyesinde dikkat çeken akademik yayınlar olarak yayımlanmaktadır.

Profesyonel kadrosuyla en kaliteli hizmetleri avantajlı fiyatlarla sunmayı kendine görev edinen Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, dünya çapında kabul gören bir eğitim kurumu olan Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi diploması ile kariyerinize hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlıyor. Eurostar tarafından sunulan danışmanlık, yerleşim, karşılama, kayıt, kabul ve daha pek çok hizmet ile yurtdışında teknoloji üniversitesi öğrencisi olmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek ve işlemlerinizin hemen başlatılmasını sağlamaktadır.

Fakülteler ve Bölümler

Standart ve Teknolojik Makineler Fakültesi;

• Makine Mühendisliği

• Teknolojik Makineleri ve Donanımlıkları Mühendisliği

• Ulaşımda Taşımaların ve Yönetimin Düzenlemesi Mühendisliği

• Meteoroloji, Standart ve Mühendisliği

• Elektronik, Telekomünikasyon ve Radyoteknik Mühendisliği

• Süreçlerin Otomasyonu Mühendisliği

Gıda Ürünlerinin Teknolojisi ve Turizm Fakültesi

• Turizm

Ekonomi ve Yönetim Fakültesi;

• Ekonomi ve Yönetim

Tüketim Mallarının Teknolojisi ve Kontrol Fakültesi;

• Tüketim Mallarının Teknolojisi ve Kontrol

Azerbaycan Üniversiteleri YÖK Denklik;

Tercih edeceğiniz bölüm ÖSYM’nin kılavuzunda yer alıyorsa ve bölümü kazandıysanız yerleştirmeye hakkına sahip olursunuz ve diplomanız YÖK tarafından tanınır. İstediğiniz bölüm ÖSYM kılavuzunda yer almıyorsa YÖK’e başvuru yapmanız gerekir. YÖK direkt denklik verebilir ya da sizi bölümünüze göre STS, KPSS, TUS gibi sınavlara tabii tutabilir. Ayrıca Azerbaycan Üniversitelerinde uzaktan eğitim programı vardır fakat mezunlarına denklik vermemekte ve STS sınavına tabii tutmamaktadır.Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!